Vizovické Těsto Recept

Většinou je hnětu u televize. Hotová hmota je hladká, bez hrudek a dávám ji pak v igelitu odležet do chladničky – obvykle přes noc. Potom ji hned zpracuji. Těsto by nemělo odpočívat příliš dlouho, se starým těstem se už nepracuje tak dobře. Druh mouky má vliv na barevný odstín hotového pečiva. Používám mouku na chléb z pekárny – hotové výrobky mají příjemnou zlatohnědou barvu. Aby mi při práci na stole neokoralo, přikrývám je plastovou krabicí na potraviny. Je to pohodlnější, než je při práci neustále vyjímat a ukládat do igelitového sáčku. Některé recepty radí přidávat do těsta trošku octa, aby se oddálilo kvašení. Ale když jsem to zkoušela, nepoznala jsem rozdíl. Z válečku těsta odkrojíme kousky a vytvarujeme z nich placičky – okvětní lístky. Autor: Archiv Zavineme základ kvítku. Autor: Archiv Postupně přidáváme další lístky. Autor: Archiv Modeluji na umakartu a dřevě Pracuji na stole s hladkou umakartovou deskou, na které těsto při tvarování neulpívá. Některé návody radí plech nemastit, ovšem hlavně větší kusy se mi v troubě na plech přichytily a šly z něj špatně uvolnit.

Vizovické těsto réception

Samozřejmě fantazii se meze nekladou, je třeba hledat a zkoušet. Slabší místa větších figurek vyztužuji drátky. Hotový květ dole zastříhneme a tak jej zpevníme. Autor: Archiv Místo na připraveném věnci svícnu, na které chceme růžičku připevnit, lehce navlhčíme štětcem. Autor: Archiv Kvítek nabodnutý na párátku přitlačíme na svícen. Autor: Archiv Jak ozdobit svícen Z válečku těsta odkrojíme kousky a vytvarujeme z nich placičky – okvětní lístky. Zavineme základ kvítku. Postupně přidáváme další lístky. Hotový květ dole zastříhneme a tak jej zpevníme. Místo na připraveném věnci svícnu, na které chceme růžičku připevnit, lehce navlhčíme štětcem. Kvítek nabodnutý na párátku přitlačíme na svícen. Hotový svícen z prkénka opatrně uvolníme ocelovou planžetou. Pečení neboli sušení Vizovické pečivo se vlastně nepeče, ale pomalu vysouší. Teplotu v troubě nejprve nastavím na 50 °C a po několika hodinách ji postupně zvýším na 100 °C. Když pečivo získá zlatavou barvu, vyndám je z trouby a nechám je na plechu vychladnout.

vizovické těsto recent version

Vizovické těsto réceptions

07. 12. 2014 | Doba čtení 6 minut Základní recept na vizovické těsto je jednoduchý, vytvářet z něj krásné ozdoby, figurky a nápadité dekorace však už vyžaduje zkušenosti. Marie Kotašková obor zvládá mistrovsky. Pro čtenáře Receptáře ochotně poskytla základní rady. Marie Kotašková z jihočeské obce Branice svůj výtvarný talent rozvinula až ve zralém věku. Vizovické pečivo by možná modelovala už dřív, ale při práci zootechničky a účetní by to nestíhala. Tak si výtvarnou zálibu naplánovala na důchod. Jak je vidět, dobře udělala. "Vizovické pečivo mě zajímalo už dávno. Vystřihovala jsem všechno, co jsem o něm našla v novinách a časopisech. Ale až v roce 2002 jsem se do toho mohla pustit. " Těsto hnětu u televize obrázek z archivu Autor: Archiv Odvážím si 0, 5 kg hladké mouky. Odeberu z ní asi polovinu, udělám v ní důlek, naliji do něj 200 ml vody a ručně vypracuji vláčné těsto. Pak postupně do těsta přidávám zbylou mouku, až získám tuhou hmotu. Těsto je potřeba opravdu důkladně prohníst – nejméně hodinu.

Vánoční ozdoby z vizovického těsta jsou to pravé na rustikálně laděný vánoční stromek. Pečivo z vizovického těsta můžeme použít i ke stylovým aranžím nebo na adventní věnec v lidovém duchu. Výroba ozdob z vizovického těsta je dobrým tipem pro ukrácení dlouhých adventních večerů. Zábavné tvoření obvykle strhne děti i dospělé. Jak udělat těsto a jak postupovat při výrobě vizovických ozdobiček? Přinášíme návod. Co je potřeba hladká mouka voda, ocet, vajíčko malé ostré nůžky, malý ostrý nožík, štětec plech a pečicí trouba Vizovické pečivo není k jídlu. A podle dochovaných dokumentů se ani v minulosti nepředpokládalo, že by se vizovické ozdobičky jedly. Tradice výroby ozdob pochází z okolí moravských Vizovic. Rozšířila se i do Čech, ale všude se ozdobičky z moučného těsta vyrábějí pod vizovickým přívlastkem. Před započetím práce je dobré navštívit nějaké specializované webové stránky a seznámit se (a přiměřenou formou i děti) s historií vizovického pečiva. Mohly by to být třeba oficiální stránky města Vizovic.

Vizovické těsto recept

Vizovické ozdoby zdobíme jedině přírodninami, nejčastěji kořením: kuličky pepře, nového koření, zrnka kmínu, hřebíčky. Nezdobíme je korálky, barevným sypáním, třpytkami. U každé ozdobičky musíme počítat se způsobem zavěšení – u věnečků to je jasné, ale například rybkám musíme vytvořit očko z tenkého válečku těsta (propíchnutá dírka by se při pečení spojila). Hotové ozdoby klademe na čistý, nepomaštěný suchý plech. Minimálně hodinu je necháme odležet. Pak ozdobičky opatrně (štětečkem) natřeme rozšlehaným vejcem. Dáme do trouby a při 50 stupních sušíme, dokud povrch ozdobiček nezačne být lesklý. Pak přidáme teplotu a při 120 až 150 stupních upečeme do zlatohnědé barvy. Ještě teplé opatrně ostrým nožem podebereme a odlepíme od plechu. Vánoční ozdoby z vizovického těsta se hodí na stromeček "ustrojený v lidovém kabátku". Ladí s ním další rustikální ozdobičky: zlacené ořechy a šišky, zdobené perníčky, maličká (rostlá! ) jablíčka, lidové korálkové ozdoby, červené či kanafasové pentličky. Pod praporem dobrého vkusu a tradice nekombinujeme vizovické vánoční ozdoby s žádnými umělohmotnými napodobeninami přírodnin, s třpytkami a elektrickými blikadly.

Nejsou v něm cucky mouky ani vzduchové bubliny. Těsto vložíme do mikroténového sáčku a minimálně hodinu (optimálně přes noc) necháme v chladu odpočívat. (Do čeho se těsto balilo v 19. století, se nikde neuvádí. ) Jako pracovní nástroje používáme malý špičatý ostrý nožík a malé nůžky s ostrými špičkami (třeba ze soupravy na manikúru). Nožíkem řežeme proužky těsta (ze zploštělého válečku), nůžkami stříháme okraje květů, hvězdiček, nastřiháváme šupiny rybkám a podobně (podle vzorů). Vizovické pečivo se zásadně nevykrajuje z plochého plátu (jako třeba perníky nebo jiné cukroví). Základním prvkem pro vytváření vánočních ozdob z vizovického těsta je tenký váleček, který jsme vyváleli dlaní na suché hladké podložce. Z válečku se kroutí kroužky, splétají copánky, stáčejí spirálky. Dalším prvek je kulička, která se mezi prsty zploští na placičku. Z ní se modelují a vystřihují lístečky, kvítka. Kousky těsta (konce kroužků, lístečky) se k sobě lepí pouhým navlhčením těsta. Stačí jen potřít kousek těsta navlhčeným prstem.

Vizovické těsto recept | | MAKOVÁ PANENKA

  1. Mladší o 10 let
  2. Tajný život mazlíčků – FilmyOn.cz
  3. Zahrady pod pražským hradem
  4. Cz
  5. Diakonie ČCE
  6. Technický skvost – most přes Öresund | Kodaň
  7. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže | Historie Úřadu
  8. Jak nainstalovat aplikace na smart tv via usb
  9. Jaroslav Uhlíř - Není nutno - text - KaraokeTexty.cz
  10. Sportka kontrola tiketů u

Bez alespoň minimální teoretické přípravy se nám dílo nezdaří – musíme vstřebat zejména vzory, bez nichž se neobejdeme. Osvědčilo se stáhnout si obrázky základních vzorů (stačí tři čtyři), vytisknout si je a mít je při práci na očích. Základem vizovického pečiva je speciální vizovické těsto. Připravuje se ze 300 gramů hladké mouky, šesti lžic vody a tří lžic octa. Předpisy ale mohou být i jiné, přičemž poměr tekutin a mouky je přibližně stejný. V některých předpisech není ocet uveden, ale i bez něho se dosáhne dobrého výsledku. Tekutinu vlijeme do mouky. Zapracujeme ji do mouky. Těsto se zpočátku drolí (v plátech), ale usilovným hnětením se spojí. Pak pracujeme oběma rukama, těsto celou vahou hněteme proti pracovní ploše a stále překládáme. Práce je to poměrně namáhavá, ale nelze ji nějak odbýt, protože na vypracování těsta velmi záleží. Asi po půl hodině je vizovické těsto homogenní a hladké. Při kontrolním rozříznutí těsto na řezu mírně opaleskuje a má konzistenci třeba jako sýr eidam.

14. 12. 2019 | Doba čtení 5 minut Vizovické pečivo obdivujeme a milujeme už dvě století. Je to bez debaty valašské "rodinné stříbro" předávané po generace. I já podlehla poetické kráse vizovických figurek a rozhodla se je vyzkoušet pro drobné vánoční dárečky. Odkrývání tajů této unikátní lidové techniky je dobrodružství jako stvořené pro dlouhé zimní večery. Symbolika tvarů Aby se drobné figurky z pečiva směly nazývat "vizovické", musely respektovat 35 základních tvarů s přesnou symbolikou. Dárce jimi obdarovanému přivolával ideální vlastnosti figurek. Zvířátka z vizovického těsta. Autor: Pavla Jelínková Například ryba symbolizovala mlčenlivost, kohout mužnost, žába měla hlídat čistou vodu, veverka znamenala dobrou hospodyňku, ovečka dobrou úrodu, kachna dobrou matku, jelen bystrost, liška chytrost, pavouk nosil štěstí, holubička klid a mír v rodině, ještěrka přinášela bohatství do domu… Levné, ale… K tvorbě vizovických figurek potřebujete pouze mouku a vodu, čili výrobní náklady jsou minimální.

Druhá věc je práce a čas. Začátečníkům zabere výroba se vším všudy i několik dní, nemluvě o bolestivé křeči rukou při hnětení těsta a ztracených nervech v momentech, kdy se vám části figurek lepí na prsty, odmítají udržet správný tvar nebo když z trouby vytáhnete místo zvířátek popraskané zrůdičky. Recept na vizovické těsto Ostrý nožík, špejle, párátko, miska s "lepidlem", štětec, kuličky koření. Autor: Pavla Jelínková Doporučuji začít s menším množstvím těsta, šetřete své ruce! Na 250 gramů hladké mouky potřebujete 1 dcl vlažné vody, lžíci octa a vajíčko na potření hotového výrobku. Dále využijete hladké prkénko, ostrý nožík a nůžtičky. Hodí se špejle, párátko, miska s "lepidlem" (rozmíchaná lžička mouky v půl sklenici vody), štětec, kuličky koření pro očka, a pokud budete chtít figurky zavěšovat, pak tenký drátek, ze kterého vyrobíte očka. Modelovací těsto zpracováváte klasicky. Do mísy nasypete mouku, do ní postupně vléváte vodu s octem a promícháváte nejprve vidličkou a poté rukama.

vizovické těsto réception
Sat, 28 Aug 2021 01:18:23 +0000