Pozitronová Emisní Tomografie, PozitronovÁ EmisnÍ Tomografie (Pet) | Ulékaře.Cz

Vedoucí lékař: MUDr. Martin Havel, Ph. D. Kontakt pro objednání (recepce): 553 048 820 POUZE FAX: 597 373 451 E-mail pro zasílání dokumentů: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript Prosíme, vždy před odesíláním žádanek je nejprve nutno objednat pacienta telefonicky na telefonním čísle 553 048 820. Děkujeme. PET (pozitronová emisní tomografie) je jedna z nejmodernějších vyšetřovacích metod. Jejím principem je hodnocení rozložení konkrétního radiofarmaka značeného pozitronovým zářičem v těle pacienta na podkladě fyziologických a patofyziologických dějů. Doplňována je CT (výpočetní tomografií), které je potřeba k rekonstrukci obrazu PET a také k získání morfologické informace. Vzhledem k charakteru metody je zásadní správná příprava a spolupráce pacienta (viz soubory ke stažení).

PET (pozitronová emisní tomografie) » Linkos.cz

Další názvy: pozitronová emisní tomografie, emisní počítačová tomografie, positronová emisní t V textu najdete: Popis vyšetření, Co dělat před vyšetřením, Průběh vyšetření, Výsledek vyšetření Popis PET- pozitronové emisní tomografie Pozitronová emisní tomografie je lékařské vyšetření z oboru nukleární medicíny, které se v klinické medicíně používá teprve od nedávné doby (od devadesátých let). Toto vyšetření zobrazuje rozdílné tkáně na základě jejich rozdílného metabolismu. Nejvíce se využívá v onkologii, ale také se používá v neurologii či kardiologii. Princip zobrazení spočívá v záchytu záření vysílaného z těla pacienta, poté co mu bylo podáno malé množství radioaktivní látky. Tkáně se zobrazí podle toho, v jaké míře danou látku akumulují. Princip PET Pozitronová emisní tomografie zobrazuje různé tkáně na základě jejich různé schopnosti akumulovat v sobě podanou radioaktivní látku. V případě PETu, který se v současnosti používá v klinické medicíně, je touto radioaktivní látkou modifikovaná molekula glukózy.

Pozitronová emisní tomografie (PET vyšetření) | Rehabilitace.info

Detektory jsou umístěny na prstenci kolem pacienta a detekují takto vzniklé fotony. Detektory jsou v tzv. koincidenčním zapojení. To znamená, že jako detekce je zaznamenán pouze současný záchyt dvou fotonů vylétajících z těla pacienta. Toto opatření na jedné straně snižuje šum a na straně druhé umožňuje vést rovinou detekčního prstence přímku, na které došlo k rozpadu radiofarmaka. Z velkého množství takto detekovaných přímek lze zrekonstruovat aktivitu v jednotlivých bodech roviny procházející detekčním prstencem, tedy získat tomografický řez tělem pacienta. Radiofarmaka Radionuklidy užívané při PET vyšetření jsou uhlík-11 (poločas rozpadu ~20 min), dusík-13 (poločas rozpadu ~10 min), kyslík-15 (poločas rozpadu ~2 min), a fluor-18 (poločas rozpadu ~110 min). Z těchto radionuklidů je syntetizují látky tělu vlastní, např. glukóza nebo voda, a podávají se pacientovi. V principu lze syntetizovat i molekuly složitější, například molekuly léků, a po jejich podání sledovat jejich osud v těle (tzv. drug tracking), ovšem tato metoda má význam spíše ve výzkumu.

Pozitronová emisní tomografie

pozitronová emin tomografie

Brain pozitronová emisní tomografie - Brain positron emission tomography - qwe.wiki

Nevyšetřují se většinou těhotné ženy, o každém podezření na těhotenství je proto nutno informovat lékaře. Pokud žena kojí, lze vyšetření provést, ale je potřeba kojení přerušit na 24 hodin. Stejně tak se po vyšetřeníé nedoporučuje kontakt s těhotnými a s malými dětmi než se radiofarmakum z těla vyloučí, tedy asi 24 hodin. Kdy a proč se PET provádí? Nejčastějším oborem medicíny, která využívá PET, je onkologie. Nádorové buňky se rychle dělí a k tomu potřebují hodně glukózy, proto budou zvýšeně vychytávat FDG ("radioaktivní glukózu") podanou pacientovi a zobrazí se kontrastně proti okolí. PET se tak používá k vyhledávání neznámého primárního nádoru, k vyhledávání metastáz a k určení stadia nádorového onemocnění, ale i k sledování efektu léčby. Dalším oborem, který PET využívá je neurologie. Pomocí PETu lze lokalizovat ložisko v mozku, které je zodpovědné z epilepsii. Dalším použitím je například posouzení funkčního stavu srdečního stavu. Co dělat před vyšetřením PET Před vyšetřením pozitronovou emisní tomografií s aplikací FDG je většinou doporučováno vyhnout se nadměrné fyzické zátěži v předcházejících 48 hodinách.

Pozitronová emisní tomografie (pet)

  1. Pozitronová emisní tomografie (pet)
  2. Proč cena zlata pořád roste? - Měšec.cz
  3. Husí kůže / Goosebumps (2015) | ČSFD.cz
  4. Pozitronová emisní tomografie brno
  5. Pozitronová emisní tomografie (PET) | uLékaře.cz
  6. Pozitronová emisní tomografie - Klinika nukleární medicíny - Fakultní nemocnice Ostrava
  7. Pozitronová emisní tomografie využití
  8. Pozitronová emisní tomografie – Wikipedie
pozitronová emisní tomografie

Zatímco některé účinky jsou společné mnoha návykových látek,... ostatní jsou konkrétnější. Mezi ně patří pokles... v mozku monoaminoxidázy B (... enzym zapojený do metabolismu DA) v kuřáků cigaret. Duha stupnice byl použit ke kódování obrazů PET; Koncentrace radioindikátor je zobrazen od vyšších k nižším jako červená> žlutá> zelená> modrá. Před použití funkční magnetické rezonance (fMRI) stal se rozšířený, PET skenování byl výhodným způsobem funkční (na rozdíl od strukturální) zobrazování mozku, a to ještě pokračuje dělat velké příspěvky k neuroscience. PET skenování je také užitečné při PET- veden stereotaktické chirurgie a radiosurgery pro léčbu intrakraniálních nádorů, arteriovenózních malformací a jiné chirurgicky léčitelných podmínek. PET skenování se také používá pro stanovení diagnózy onemocnění mozku, zejména proto, že nádory mozku, mrtvice a onemocnění neurony poškození, které způsobují demenci (jako je Alzheimerova choroba), vše způsobují velké změny v metabolismu mozku, což zase způsobuje, snadno zjistitelné změny v PET skeny.

Fri, 27 Aug 2021 14:59:26 +0000