Po Nás Ať Přijde Potopa Rozbor

  1. František Gellner: Po nás ať přijde potopa - rozbory děl ke státní maturitě 7/8 - Seminarky.cz
  2. František Gellner: Po nás ať přijde potopa - rozbory děl ke státní maturitě 7/8 - Čtenářský-deník.cz
  3. Státní rozpočet | Peníze.cz
  4. Po nás ať přijde potopa! - rozbor díla k maturitě | Rozbor-dila.cz

(např. viz s. 4 "Pro nový žal mám srdce málo smělé, má touha mře na cestě osamělé. ") Svou útěchu pak hledá v alkoholu a prostitutkách. 6. Básně se často podobají písničkám, mají krátké, jednoduché melodické verše. V některých básních najdeme opakující se strofu nebo její část – refrén. Rým je nejčastěji sdružený nebo střídavý, působí většinou přirozeně, lehce. Básník nepoužívá poetická slova ani eufemismy, naopak používá pojmenování přímá, často hrubá, někdy až nevkusná (např. 16 "jak mi zobák narost") Autor kromě vulgarismů používá slova hovorové a obecné češtiny (např. 20 "zejtra"). 7. Jedním z hlavních účelů díla bylo šokovat a provokovat měšťanstvo a poukázat na hrubou ničím nepřikrášlenou realitu. Motivací k sepsání takové sbírky bylo patrně znechucení z povrchního a pokryteckého života lidí. Autor vyjadřuje skeptický pohled k životu, hořkost a zklamání. Odmítá jakékoli vyšší ideály, oslavy života… 8. Ukázkou je titulní báseň celé sbírky s názvem Po nás ať přijde potopa. Po nás ať přijde potopa Vy dobří hoši, co jste vyšli bořit se vzdorem v srdcích, s pěstí sevřenou, co lidstvu nové ráje chcete stvořit, vám zpívám píseň na rozloučenou.

František Gellner: Po nás ať přijde potopa - rozbory děl ke státní maturitě 7/8 - Seminarky.cz

Filosofiské směřování sbírky vyjadřuje již první báseň – Přetékající pohár, kde autor vyjadřuje přesvědčení, že každý člověk svůj život žije pouze jednou, a to právě teď, a proto si ho také právě teď musí užívat. V básni Neděle pak Gellner zastává názor, že je lepší strávit volný den popíjením piva, než návštěvou Prateru. V básni A přece zdráhám se zabývá sebevraždou a například báseň Vzduchoplavec se pak vysmívá moderním výdobytkům začátku 20. století. Gellner v díle používá prosté jazykové prostředky (příliš nevolí okřídlené básnické výrazy), aby co nejpřesněji a nejvýstižněji vyjádřit podstatu sdělení, v díle se také vyskytují prvky obecné češtiny (jinakej, zejtra) i vulgarismy. Jednotlivé věty jsou jasné, krátké, úderné a členěné do strof (nejčastěji sdružený nebo střídavý rým, působí přirozeně a lehce, některé z básní působí jako popěvky. V některých z básní využívá opakování refrénů. Některé básně jsou psány v ich-formě, jiné v er-formě. V díle se také vyskytují mnohé básnické obrazy a figury (epiteta, personifikace, eufemismy... ).

Zdroj: GELLNER, František. Po nás ať přijde potopa. Básně. Praha: Nový kult, 1901. Online na Internet Archive

ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - ← | Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné. Upozornění Milý návštěvníku serveru Český, omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat. Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web. Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet. Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení. tým Český Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu. Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

František Gellner: Po nás ať přijde potopa - rozbory děl ke státní maturitě 7/8 - Čtenářský-deník.cz

Kniha: Po nás ať přijde potopa! Autor: František Gellner Přidal(a): MaestroM LITERÁRNÍ DRUH, ŽÁNR, SMĚR/SLOH: Osobní lyrika – poezie – básně, popěvky Díla vycházejí na přelomu 19. a generace tzv. anarchistických buřičů ORG. JAZYKOVÝCH PROSTŘEDKŮ: Básně se podobají písničkám, jsou jednoduché, mají krátké verše, většinou i krátké strofy, některá strofa se i opakuje jako refrén, nepoužívá obrazná pojmenování, ale pojmenovává přímo, básně mají písňovou formu. Verše jsou prosté, mají pravidelný verš i rým a blíži se prozaickému sdělení. Jsou napsány formou popěvku nebo písně. Používá banální rýmy, nepoetická slova, častá je u něho i nemetaforičnost (na rozdíl od symbolistů). Svými verši chce vědomě šokovat poklidné měšťanstvo, užívá vulgarismy. Ve své básnické tvorbě hojně využívá dobových forem lidové zábavy (kuplety, šansony). Slovní zásoba obsahuje hovorové prvky, prvky obecné češtiny, vulgarismy, "jazyk ulice – jazyk hospod a kaváren" TÉMATICKÁ VÝSTAVBA: Lyrickým subjektem je sám autor, Otevřenost sdělení je až šokující.

  1. Horory cely film zdarma cz dabing
  2. 120 dní v sodome film
  3. František Gellner: Po nás ať přijde potopa - rozbory děl ke státní maturitě 7/8 - Čtenářský-deník.cz
  4. Po nás ať přijde potopa | Tumblr
  5. František Gellner – rozbor díla Po nás ať přijde potopa | Studovna4U
  6. Přihlášení na úřad práce po skončení pracovního poměru ypovědi vzor
  7. František Gellner: Po nás ať přijde potopa - rozbory děl ke státní maturitě 7/8 - Seminarky.cz
  8. Mozek v plamenech (2016) - Brain on Fire - FDb.cz

Státní rozpočet | Peníze.cz

Tento článek není dostatečně ozdrojován a může tedy obsahovat informace, které je třeba ověřit. Jste-li s popisovaným předmětem seznámeni, pomozte doložit uvedená tvrzení doplněním referencí na věrohodné zdroje. Po nás ať přijde potopa Autor František Gellner Země Rakousko-Uhersko Jazyk čeština Datum vydání 1901 Některá data mohou pocházet z datové položky. Po nás ať přijde potopa je básnická sbírka a jedno z nejznámějších děl českého spisovatele Františka Gellnera, které bylo vydáno roku 1901, a zároveň je autorovým debutem. Gellner je silně ovlivněn moderními literárními směry (především dekadencí a symbolismem) a ve své sbírce kritizuje téměř vše, a to způsobem doposud neslýchaným. Zaměřuje se především na kritiku soudobé společnosti a zbytečnost života, ale vyjadřuje se také proti válečným konfliktům, ironizuje vyšší ideály a nešetří ani sebe sama, protože si uvědomuje svou vlastní ubohost, zbytečnost a nedokonalost. Život též popisuje jako cestu s jediným možným cílem – smrtí (báseň Perspektiva), a proto odmítá fádní životní postupy a užívá si alkoholu a prostitutek (Přetékající pohár) a vyzdvihuje přírodní krásy.

česká spořitelna hypotéka

Example sentences with "po nás potopa", translation memory add example cs písemně. - (ET) Pane předsedající, je třeba velmi přivítat, že Komise připravila do budoucnosti zaměřenou "Evropu 2020: strategii pro inteligentní a udržitelný růst podporující začlenění", protože již příliš mnoho let se mnoho evropských zemí při organizaci svého hospodářství a financí řídí zásadou " po nás potopa ". en in writing. - (ET) Mr President, it is very much to be welcomed that the Commission has outlined the forward-looking 'Europe 2020: a strategy for smart, sustainable and inclusive growth', because for too many years now, many European countries, in organising their economy and finances, have been following the maxim ' après nous le déluge '. cs 'Apres le deluge, nous'( Po nás potopa). cs Jeden z nejznámějších evropských ekonomů obvinil svou vládu, že usiluje o politiku " po nás potopa ", to je, že při plánování a vydávání peněz myslí jen na dnešek a ne na zítřek. en One of Europe's most influential economists accused his government of pursuing a policy of " After us the deluge " —that is, plan and spend money with only today in view, not the future.

Po nás ať přijde potopa! - rozbor díla k maturitě | Rozbor-dila.cz

Zdánlivě autor sám sebe v očích čtenářů snižuje. Píše o sobě kriticky a s cynismem, ale cynikem není, pouze se pokouší sám sebe moralizovat. Na dně však hluboká touha po opravdovém citu – tzv. "něžný cynik". Oprošťuje od "veškerých zbytečných poetismů" a píše poezii velice přímou s minimem složitých obrazů, důležité je vyjádřit myšlenku, přesně a nezkresleně. Motivem je šokovat, provokovat. Obrovská nechuť povrchnímu a pokryteckému mešťáckému způsobu(stylu) života. HLAVNÍ MYŠLENKA: Vyjadřuje skeptický postoj ke společnosti, hořkost nad životem, zklamání nad dobou. Cynizace svého života a svého životního postoje. Život zde dne na den, ironizace vyšších ideálů. Myšlenky anarchismu (úsilí o neomezenou svobodu člověka a odmítání autority státu), antimilitarismu(odmítání války) a vitalismu (oslava života a přírody). Zobrazil pocity mladé předválečné generace. SPOLEČENSKO-HISTORICKÉ POZADÍ: Život v období Rakousko-Uherské monarchie ztěžoval českým umělcům život. Veškerá protimonarchistické tendence v dílech zakázány, trestány nebo cenzurovány.

V některých z básní využívá opakování refrénů. Některé básně jsou psány v ich-formě, jiné v er-formě. V díle se také vyskytují mnohé básnické obrazy a figury ( epiteta, personifikace, eufemismy... ). Autor chtěl svým dílem společnost šokovat a to se mu také povedlo, sbírka však byla soudobou kritikou pro svou vulgaritu, nemorálnost a nízkost ostře odmítnuta a popularitě se těšila pouze v okruhu Gellnerových přátel a podobně dekadentních autorů. Dílo bylo přijato až dlouho po autorově smrti dalšími generacemi čtenářů (dílo bylo zhudebněno mnoha předními umělci - např. Jarkem Nohavicou či skupinou Katapult). Seznam básní [ editovat | editovat zdroj] Přetékající pohár Píseň dobrodruha Přátelství duší Puberta Pozdrav rodnému kraji Kázání Spartakova I, II, III Reflexe Na divou Montan zřel jsem se zápalem Vzduchoplavec Neděle Bezcestí Po nás, ať přijde potopa! To je teď celá moudrost moje Na sofa zeleném Jako ty polní rostliny Noc byla touhou přesycená Demaskovaná láska, Perspektiva Záchvat nervózní Pro klid své duše Píseň, Smuteční Vzpomínka Rusá láska Chiméra A přece zdráhám se Miluju severní nebe Sentimentální žádosti Stísněnost Blasfémie Elegie Na dálném jihu snad Náhle se zachvěje má duše Epilog Externí odkazy [ editovat | editovat zdroj] Básnická sbírka Po nás ať přijde potopa dostupná v elektronické podobě z katalogu Městské knihovny v Praze.

Váš prohlížeč není podporován. Doporučujeme použít nejnovější Chrome, Firefox nebo Safari. Hledat video, audio, obrázky a další soubory Nahrát soubory Zpět Menu Stahovat rychle Darovat kredit Můj účet Přihlásit Registrovat Česky Slovensky English Polski Tmavý / Světlý režim Jste starší 18 let? Ano, jsem Ne, nejsem 0 Velikost 81 kB Stáhnout rychle za kredit 1 sekunda - 0, 01 Kč Stáhnout pomalu zdarma - 0 Kč Probíhá stahování souboru Zavřít reklamní sdělení reklamní sdělení Rychlé stažení FREE stažení Stáhnout rychle Cena stažení za méně než 1 Kč * Oblíbené Sdílet Nahlásit Zobrazit/skrýt více obsahu Komentáře Pro možnost komentovat se musíte nejprve přihlásit. Pokud nemáte jméno a heslo, registrujte se. Žádné komentáře k zobrazení reklamní sdělení

  1. Jak poslat fotku z mobilu na email newsletters
  2. Tradice na boží hod vánoční
  3. Uzavírky silnic jihočeský kraj 2018
  4. Vývoj cen nemovitostí 2020
  5. Finanční úřad prachatice číslo účtu
Fri, 27 Aug 2021 06:28:10 +0000