Sametová Revoluce Osobnosti

  1. Sametová revoluce: 17. listopad 1989. Datum, které dalo naději

Důstojné životní prostředí; 7. Demokratizaci kultury, školství. 30. – Konec marxismu-leninismu Výuce marxismu-leninismu na vysokých školách odzvonilo. 2. 12. – Rakousko zrušilo víza Po zrušení vízové povinnosti pro československé občany ze strany Rakouska vyrazily do této alpské země tisíce lidí. 3. – Nová federální vláda Ladislav Adamec sestavil novou, rekonstruovanou federální vládu, v níž se objevilo osm nových ministrů, z toho tři za KSČ, avšak složení reorganizované vlády se pro OF ukázalo jako nepřijatelné, jelikož z 21 členů 16 zastupovalo KSČ, lidovci a socialisté měli po jednom ministrovi a tři byli nestraníci. Vláda odsoudila invazi vojsk Varšavské smlouvy ze srpna 1968 a navrhla sovětské vládě jednání o stažení Střední skupiny sovětských vojsk z československého území. Vznikla Obec spisovatelů, sdružující 400 českých a moravských básníků, spisovatelů, kritiků a dramatiků. Za jejího předsedu zvolili Václava Havla. Byla založena Křesťanskodemokratická strana (KDS), v jejímž čele stanul 26. prosince Václav Benda.

Sametová revoluce: 17. listopad 1989. Datum, které dalo naději

Komunistický režim se hroutil postupně. Stále horší výkonnost hospodářství a sílící protesty nebyly vidět jen v Československu, byť tam zůstávala komunistická vláda nejdéle v regionu. Nejpozději na začátku listopadu 1989 však bylo jasné, že tak už to dlouho vydržet nemůže. 4. 11. – Východní Němci odjíždějí z ČSSR Na základě dohody mezi vládami ČSSR, NDR a SRN odjížděli z Československa zvláštními vlaky východoněmečtí uprchlíci. Bylo jasné, že dogmatickému režimu Německé demokratické republiky, jež měsíc předtím oslavila 40. výročí svého vzniku, zvoní umíráček. 11. – Zadlužení Československa Rudé právo přiznalo zadlužení Československa ve výši dvanáct miliard dolarů, což však v porovnání s ostatními zeměmi "tábora míru a socialismu" nebylo mnoho. 12. – Svatořečení Anežky České Deset tisíc poutníků z Československa s pražským arcibiskupem kardinálem Františkem Tomáškem se ve vatikánském chrámu svatého Petra zúčastnilo svatořečení Přemyslovny Anežky České, dcery Přemysla Otakara I., jež byla roku 1879 vyhlášena za blahoslavenou.

  1. Hledejte: kateřina brožová | Ulož.to
  2. Animální přitažlivost online store
  3. Sametová revoluce: 17. listopad 1989. Datum, které dalo naději
  4. Sametová Revoluce | Prezentace
  5. Sametová revoluce 1989 den po dni, hesla a osobnosti - Seznam Zprávy
  6. Národní parky cr.usgs
  7. Nejlepší lyžařské bundy

Papež Jan Pavel II. udělil československým poutníkům generální audienci. 17. – Sametová revoluce začíná V 16 hodin začala na pražském Albertově řádně ohlášená a povolená studentská manifestace k uctění památky Jana Opletala za účasti 15 000 vysokoškoláků. Následoval pietní akt na Vyšehradě. Na Národní třídě příslušníci Veřejné bezpečnosti a pohotovostního pluku Sboru národní bezpečnosti proti studentům tvrdě zasáhli. Následující protestní akce vyústily v sametovou či též něžnou revoluci. 17. listopad 2019 online: 30 let od sametové revoluce >>> 18. – Student Šmíd nezemřel Na protest proti brutálnímu zásahu Veřejné bezpečnosti (VB) a pohotovostního pluku Sboru národní bezpečnosti (SNB) proti studentské manifestaci k uctění památky Jana Opletala předchozího dne zahájili divadelníci v Praze týdenní protestní stávku, jež zachvátila i mimopražská divadla. Rádio Svobodná Evropa a Hlas Ameriky oznámily, že při zásahu policejních složek na pražské Národní třídě podlehl zranění student matematicko-fyzikální fakulty Martin Šmíd.

Prezentace na téma: "Sametová revoluce 17. 11 1989. "— Transkript prezentace: 1 Sametová revoluce 2 Co se stalo k tomuto datu bylo popraveno 9 studentů a více než 1000 studentů odvezeno do koncentračních táborů. umírá Jan Opletal na následky střelného zranění, které bylo způsobené nacistickými okupanty Poté došlo k uzavření českých vysokých škol. V roce 1948 studenti opět protestovali proti omezení akademických svobod, ale komunistický režim vše tvrdě potlačil 3 Co to byla Sametová revoluce Jednalo se o svržení komunistického režimu v Československu. Sametová revoluce se takto nazývá proto, protože protesty proběhly pokojně, ale státní moc proti nim tvrdě zasáhla. Původně se nazývala REVOLUCE DĚTÍ. začalo časově neomezená stávka vysokoškolských studentů, která přerostla v celonárodní generální stávku, do níž se zapojilo 99% občanů. Ksč se snažila ze všech sil udržet moc ve svých rukou, pořádala mítinky v pražských závodech, ovšem dělníci kteří měli být jejích oporou, se postavily na stranu revoluce a studentů.

Populární exhibiční hokejová show Hokej s nadějí se koná v londýnském Alexandra Palace 17. listopadu v 17 hodin. České centrum v Bruselu připravilo festival Czech Fashion & Design Weekend s podtitulem Re velvet, jehož ústředním motivem bude právě samet; chystá se i módní přehlídka se sametovými retro modely. Milánská univerzita v listopadu odhalí Lavičku Václava Havla a v Paříži se 29. listopadu koná koncert skupiny The Plastic People of the Universe, jež patřila k nejvýraznějším českým undergroundovým kapelám v období normalizace. Kromě oslav krajané v řadě evropských měst chystají demonstrace pod hlavičkou spolku Milion chvilek pro demokracii. Ve stejný den jako v Praze, tedy 16. listopadu, se budou konat například v Bruselu, Berlíně, Londýně, Lisabonu či Kodani. Kde se také bude slavit? Třeba v Plzni, kde 30. výročí listopadu 1989 připomene v neděli 17. listopadu celodenní program Cesta svobody. Chystají se besedy a rozhovory s pamětníky, výstavy, umělecké instalace na Anglickém nábřeží, retroprocházky městem, vzpomínková setkání či koncert.

š Aby byla zahájena svobodná diskuse nejen o padesátých letech, ale i o Pražském jaru, invazi pěti států Varšavské smlouvy a následné normalizaci. Je smutné, že zatímco v některých zemích, jejichž armády tehdy do Československého vývoje zasáhly, se dnes už o tomto tématu začíná věcně diskutovat, u nás je to stále ještě velké tabu, a to jen proto, aby nemuseli odstoupit ti lidé z politického a státního vedení, kteří jsou odpovědni za dvacetileté upadání všech oblastí společenského života u nás. Další demonstrace proběhly 21. srpna a další 28. října. Vedení KSČ se sice snažilo zavést tvrdá protiopatření především akcemi StB, ale tím jen přilévalo olej do ohně. V listopadu přišla zpráva o pádu berlínské zdi, zprávy z Polska rovněž nebyly pro komunisty příznivé (v červnových volbách vyhrála Solidarita) a v Maďarsku se připravovaly svobodné volby (svobodná Maďarská republika byla vyhlášena na konci října 1989). Za této situace dochází během krátké doby k rozkladu celého východního bloku. Sametová revoluce Další v řadě demonstrací se konala na památku 50. výročí uzavření vysokých škol nacisty v roce 1939 17. listopadu.

Předmět: Dějepis Typ souboru: Prezentace PPTX Jméno autora: Veronika Stáhnout [209. 81 KB] Obsah prezentace: Stručná a přehledná prezentace o Sametové revoluci, která byla roku stopadu – stopadu 1989. Snad bude sloužit jako sloužila mě 🙂

4 Protesty na Václavském Náměstí 5 Trasa pochodu 6 Předchozí snímek spojuje den 17. 11. 1989 a 18. 1989. 7 Protesty v jiných částech republiky Neprotestovalo se jen v Praze, ale i v celé republice. 8 Protesty proběhl protest na Václavské náměstí, kde se sešlo 300 tisíc lidí. proběhl na Letné největší protest, kde se sešlo 750 tisíc lidí. 9 Hlavní osobnosti Sametové revoluce Václav Havel Milan Kňažko 10 Důsledky Sametové revoluce Svoboda slova Svoboda shromažďování Svoboda podníkání 11 První svobodné volby se udály v červnu 1990, poprvé od roku 1946 12 vyrobil Kmínek Děkuji za pozornost Doufám, že jste si něco zapamatovali A že těchto vědomostí někdy využijete.

Sat, 28 Aug 2021 16:06:41 +0000