Ho Či Minova Stezka: Vietnamské Války A Ho Chi Minhova Stezka

V oblasti Cu Chi byl vybudován podzemní labyrint tunelů vojenské utajené základny Viet Congu, odkud byly organizovány záškodnické výpady do okolí. Podobných podzemních základen je podél stezky ještě několik. Součástí stezky, respektive stezek, byla i lodní doprava v místech splavných vodních toků a v posledních obdobích války tudy vedl i provizorní ropovod. Jizvy přírody Tato důležitá zásobovací tepna byla v obdobích války cílem systematického bombardování i pozemních vojenských výsadků, ale nikdy se nepodařilo ji na delší dobu vyřadit z provozu. Tichými svědky těchto akcí jsou na mnoha místech ještě patrné nezahojené jizvy bombardované přírody a vraky vojenské techniky. Z Vietnamu

Ho či minova stezka mp3

Cesta na jih byla velmi nebezpečná a pro pěší jednotky také fyzicky náročná, neboť se pochodovalo 8–10 hodin denně. Původní pěší stezky navíc vedly přes husté tropické pralesy a vojáky sužovaly nemoci, divoká zvířata, hlad a za monzunů také silné deště a hluboké bláto. To se samozřejmě projevovalo na nebojových ztrátách. Například 52. pluk VLA, jenž pochodoval až do delty Mekongu, dorazil na místo určení pouze s 1 200 bojeschopnými muži z původních 2 800. Žádná překážka však přísun materiálu a vojáků nedokázala zastavit a v roce 1966 se vedle více než 60 000 osob přepravovaly již také těžké zbraně jako děla a obrněná vozidla. Koncem 60. let se začalo stavět i potrubí k dopravě pohonných hmot, což posléze umožnilo přechod na ofenzivní akce větších tankových formací VLA. TIP: Najdi a znič aneb Pěšákova válka: Americká pěchota ve Vietnamu Rostoucí počet přepravovaného materiálu byl umožněn neustálým navyšováním týlové podpory stezky, která v roce 1970 dosáhla síly rovnající se vojenskému okruhu o síle pěti divizí a téměř 20 samostatných pluků (automobilní vojsko, ženisté, protivzdušná obrana, doprava PHM).

ho či minova stezka 10

I mě samozřejmě lákala Ho Chi Minhova stezka. Chtěl jsem se na vlastní oči podívat tam, kde vedla strategický dobře promyšlená zásobovací smyčka, která nakonec Američany stála dominantní roli a postupnou ztrátu kontroly nad jižním Vietnamem. Od několika známých v Dá Latu jsem dostal pár tipů na nejzajímavější místa k zastavení a napakován na týden se vydávám nejprve na západ směrem na kambodžskou hranici a po několika hodinách měním směr na sever. Mým prvním cílem má být Buon Ma Thout, město vzdálené od Dá Latu 220 km. Dalo by se to zvládnout za den, ale já dělím vzdálenost a na noc zůstávám u jezera Lak na nádherné náhorní plošině kolem dokola lemované horskými hřebeny a do nebe trčícími vrcholky. Po celodenní jízdě překrásnou krajinou, která místy připomínala Alpy, místy anglický Lake District a nebo šumavské luhy a háje, inspirován místním krajem se hodlám strávit večer s jednou z místních komunit Mnong. Rybáři a zemědělci od pradávna usazení kolem dokola jezera, působí nadmi ru přátelsky a jejich společnost je příjemným zpestřením večera.

Vietnamská vysočina: na motocyklu po Ho Chi Minově stezce mezi čajem a kávou - Země světa - cestování, poznávání, dobrodružství

Pláž se nachází u města Nha Trang na východě Vietnamu. Dostupnost buď krátký let nebo vlakem ze Saigonu.

Ke konci války se cesta Truong Son, kterou tehdy tvořila na četných místech plnohodnotná dlážděná dvouproudová vozovka, stala doslova cestou k vítězství, protože v letech 1974–1975 umožnila soustředění sil a materiálu k finálnímu zničení Vietnamské republiky. V průběhu války bylo po Ho Či Minově stezce dopraveno na jih přes 1 700 000 tun materiálu, z toho však téměř polovina až v letech 1974–1975.

  1. Star wars epizoda 1
  2. Ho či minova stezka 6
  3. Ho či minova stezka mp3
  4. Ho či minova stezka 10

Ho či minova stezka online

Související články [ editovat | editovat zdroj] Agent Orange Externí odkazy [ editovat | editovat zdroj] Obrázky, zvuky či videa k tématu Ho Či Minova stezka ve Wikimedia Commons (německy) Válka ve Vietnamu, mapky fotografie stezky

ho či minova stezka 5

Než se v nich ztratím, zastavují na vinicích, které mě překvapí svoji přítomnosti po cestě a do zavazadla přibývá několik kilogramů sladkého hroznového vína obou barevných odstínů. Pokračuji a už potřetí se kompletně mění ráz krajiny a já z písčitého pobřeží projedu předhůřím, které mi silné připomíná nepálský Manang nebo země Dálného východu. Poušť. Skály. Červený a žlutý písek. Vyvřeliny. Klece a sucho. Nha Trang, Vietnam To se na konci dne změní a přede mnou se vynořuje strmá horská stran, do které se zakousnu a po necelé hodině stojím na její hrané. Změnil jsem během hodiny nadmořskou výšku o šest set metrů a užívám si šálek místní organické kávy při úžasném výhledu až na osmdesát kilometrů vzdálené pobřeží. Z pláně vystupují jednotlivé pahorky, které v oparu vytvořeném v odpoledním slunci připomínají obří stany na doširoka rozprostřeném zeleném kempovém tábořišti za ranního rozbřesku. Přijde mi až nemožné, jak barvitá krajina se kolem mne za sedm dní jízdy mihla. Momenty úžasu nad obklopující krajinou se střídali s přátelskosti místních lidí.

Ho či minova stezka video

ho či minova stezka 2

Nouzovým řešením se stalo nasazení speciálních jednotek místních horalů vycvičených americkými "zelenými barety" (tedy jednotkami zvláštního určení Special Forces). Účinnějším prostředkem se jevilo letecké bombardování stezky, které v malé míře zahájilo laoské letectvo v roce 1964. Koncem téhož roku se do bombardování zapojili v rámci tajných misí poprvé i Američané a příští rok se pak jejich nasazení výrazně zvýšilo. Pokusy o likvidaci Jen v letech 1965–1967 uskutečnili na logistická zařízení stezky v Laosu přes 100 000 náletů včetně 2 000 úderů strategických bombardérů B-52. Achillovou patu letecké kampaně ale představovala jejich přesnost, protože komunikace i zařízení byly v džungli výtečně maskovány (obvyklou technikou bylo vytvoření ochranného horního příkrovu svazováním vrchů korun stromů po stranách cesty k sobě). Tento problém pak pomáhaly řešit průzkumné týmy tvořené domorodci a veliteli z řad příslušníků amerických speciálních jednotek. Úkolem jejich misí uprostřed nepřátelského území bylo zjišťovat přesnou polohu cílů, navádět bojová letadla a také rozmisťovat nenápadná seismická čidla, která detekovala provoz ve svém okolí.

Nejkrásnější pláže Vietnamu dostupné ze Saigonu (Ho Či Minova města) Ostrov Phu Quoc - jemný písek, palmy, tyrkysové moře. Nenachází se zde tolik turistů jako jinde, ale také tu nejsou památky. Dostupnost letecky, ale vnitrostátní lety jsou velmi levné. Vung Tau - poměrně komerční pláž s lehátky a slunečníky za poplatek, také s mnoha ruskými turisty. Pohodu zde sice moc nenajdete, ale zato se jedná o nejbližší pláž ze Saigonu, pojedete odtud cca 2 hodiny na jihozápad. Ho Tram - je o další půlhodinu autem dál než Vung Tau, ale jeho pláže jsou mnohem tišší. Ospalé městečko vstoupilo na turistickou scénu zavedením tramvajové lanovky. Díky své dostupnosti je odděleným světem od ostatních měst ve svém okolí. Mui Ne - další oblíbené turistické městečko, pláž sice není nejklidnější, ale budete-li chtít, najdete zde opuštěné místo bez turistů. Mui ne je rájem windsurfistů a milovníků vodních sportů. Cesta ze Saigonu sem trvá 5 hodin autobusem nebo kombinací vlaku a auta od Saigonu. Nha Trang - velice známá sedmi kilometrová pláž, najdete zde několik barů a slunečníků či lehátek za poplatek.

Fri, 27 Aug 2021 16:52:28 +0000